Вівторок, 25.02.2020, 11:54
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна | Реєстрація | Вхід
Хімічна та біологічна освіта Полтавщини
Форма входу
Меню сайту

Календар
«  Грудень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Архів записів

Друзі сайту

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » 2019 » Грудень » 21 » Про проведення ІІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з хімії у 2019/2020 н.р.
15:53
Про проведення ІІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з хімії у 2019/2020 н.р.

        Відповідно до наказу Департаменту освіти і науки Полтавської облдержадміністрації від 16.12.2019 №441 «Про проведення ІІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів у 2019–2020 навчальному році», ІІІ етап Всеукраїнської учнівської олімпіади  з хімії у Полтавській області відбудеться 15-16 лютого 2020 року. Надаємо для ознайомлення та використання у роботі методичні рекомендації щодо проведення ІІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з хімії.

Методичні рекомендації

щодо проведення IІІ етапу та підготовки до IV етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з хімії

у 2019/2020 навчальному році.

           Документом, що визначає завдання, структуру, технологію проведення Всеукраїнських олімпіад, є Положення про Всеукраїнські учнівські олімпіади, турніри, конкурси з навчальних предметів, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт та конкурси фахової майстерності, затверджене наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України № 1099 від 22.09.2011 р. та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 17.11.2011 р. за № 1318/20056.

          ІІІ етап олімпіади для учнів 8-11 класів буде проведено у два тури: теоретичний (на балі Полтавського навчально-виховного комплексу (ЗНЗ-ДНЗ) № 16 Полтавської міської ради Полтавської області) та експериментальний (на базі кафедри хімії та методики викладання хімії Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка).

           Для допуску до експериментального туру в учнів повинен бути спецодяг (халат) та (бажано) захисні окуляри. Журі перевіряє тільки завдання, що записані у чистовик учасника олімпіади. Чернетка членами журі не розглядається. У разі виникнення суперечливих питань лише учні можуть подати заяву на апеляцію. Апеляція проводиться у присутності учня, голови журі, експерта-консультанта та членів журі, які перевіряли роботу. Розгляд апеляції не означає обов’язкову зміну кількості балів.

           Із прикладами завдань ІІІ етапу, які пропонувались учням, учасникам Всеукраїнських учнівських олімпіад з хімії у попередні роки, можна ознайомитись на сайті Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М.В. Остроградського, а з завданнями IV етапів Всеукраїнської та Міжнародних олімпіад з 2008 року – на сайті Всеукраїнських хімічних олімпіад http://ukrchemolimp.com/index.php?con=prob

           Комплект олімпіадних завдань охоплює матеріал різних розділів курсів хімії: 

Клас

Тема

Типи задач

8

Початкові хімічні поняття. Кисень. Вода.

Періодичний закон і Періодична система хімічних елементів.

Будова атома.

Хімічний зв’язок і будова речовини.

Кількість речовини. Розрахунки за хімічними формулами.

Основні класи неорганічних сполук.

 1. Обчислення масової частки і маси розчиненої речовини в розчині.
 2. Обчислення числа атомів (молекул) у певній кількості речовин.
 3. Обчислення маси речовини за відомою кількістю і кількості речовини за відомою масою.
 4. Обчислення, пов'язані з молярним об'ємом газів.
 5. Обчислення із застосуванням закону об'ємних відношень газів
 6. Обчислення, пов'язані з відносною густиною газів.
 7. Обчислення з використанням об'ємної, масової, молярної часток газової суміші.
 8. Визначення хімічної формули речовини за даними про його кількісний склад.
 9. Задачі на встановлення кількісного складу сумішей.
 10. Задачі на уявний хімічний експеримент та приклади властивостей речовин із різними типами кристалічних граток.

9

Розчини. Електролітична дисоціація. Константа дисоціації. Гідроліз солей. Електроліз.

Найважливіші органічні сполуки.

 1. Обчислення з використанням понять, пов'язаних з розчинами.
 2. Молярна концентрація розчину та розрахунки, пов'язані з нею.
 3. Обчислення за термохімічними рівняннями реакцій.
 4. Задачі на «пластинку».
 5. Швидкість хімічних реакцій.
 6. Задачі на закон Гесса.

10

Органічні сполуки.

Неметалічні елементи та їхні сполуки.

Металічні елементи та їхні сполуки.

 1. Обчислення за хімічним рівнянням, якщо одна з реагуючих речовин дана в надлишку.
 2. Обчислення з використанням понять «масова та об'ємна частки» виходу продукту реакції.

11

Загальна та неорганічна хімія.

Органічна хімія та біохімія.

24. Обчислення за хімічними рівняннями маси одного з добутих продуктів за масою вихідної речовини, що містить певну частку домішок.

25. Знаходження молекулярної формули органічної сполуки.

          Під час виконання робіт, які підлягають шифруванню, забороняється використання будь-яких позначок, які сприяли б дешифруванню робіт.

       До участі в III етапі олімпіади допускаються тільки учні, які стали переможцями попереднього етапу відповідних змагань. Кількісний склад учасників кожного етапу визначає оргкомітет цього етапу (п. 3.1).

          На всіх етапах олімпіад з хімії учні мають право брати участь в змаганнях за клас не молодший, ніж клас їх навчання.

      За бажанням учасник має право на загальних засадах брати участь у змаганнях серед учнів старших (у порівнянні з класом фактичного навчання) класів.

          Забороняється втручання батьків учасників (або осіб, що їх замінюють) та інших осіб в перебіг змагань, участь у перевірці робіт та апеляцій.

          Оргкомітетом можуть бути створені відповідні особливі умови для участі в змаганнях дитини з особливими потребами.

          Під час виконання завдань ІІI етапу олімпіади учні сидять по одному за партою. Забороняється спілкуватися з іншими учасниками та мати при собі будь-які засоби зв’язку, пристрої зчитування, обробки, збереження та відтворення інформації, друкованих і рукописних матеріалів, що не передбачені завданнями олімпіад. У разі порушення Положення, Умов проведення олімпіад, член оргкомітету та голова журі мають право прийняти спільне рішення про позбавлення  учня у подальшій участі в олімпіаді, про що робиться відповідний запис у протоколі журі.

          До місця проведення олімпіади учні прибувають організовано, у супроводі керівника команди, маючи при собі учнівський квиток та довідку про відсутність контакту з інфекційно хворими особами. Керівники команди забезпечують безпеку життя та здоров’я членів команди, проводять цільовий інструктаж із безпеки життєдіяльності під час проведення олімпіади.

         У разі заміни з поважних причин деяких учасників олімпіад керівник команди після прибуття до місця проведення змагань подає до оргкомітету оригінал нової заявки із зазначенням причини заміни учнів.

      На спільному засіданні журі та оргкомітет приймає рішення щодо визначення переможців змагань і нагородження переможців, визначає остаточний склад команд для участі в наступному етапі змагань.

Загальна та неорганічна хімія

8 клас

 1. Фізичні й хімічні процеси. Прості і складні речовини. Гетерогенні й гомогенні суміші. Розчини. Способи розділення сумішей (седиментація, флотація, просіювання, екстракція, магнітна сепарація, декантація, центрифугування, дистиляція, фільтрування, сорбція). Кількісний склад сумішей (масові, мольні, об’ємні частки, молярна концентрація).
 2. Будова атома. Субатомні частинки. Іони. Типи радіоактивного випромінювання. Нуклонне число і нукліди. Ізотопи стабільні та радіоактивні. Радіоактивний розпад хімічних елементів. Ядерні реакції і період напіврозпаду. Дефект маси. Біологічна дія радіоактивного випромінювання.
 3. Періодичний закон Д.І. Менделєєва і Періодична система хімічних елементів. Залежність властивостей елементів від їх розташування в періодичній системі. Розміри атомів та іонів. Енергії іонізації, спорідненість до електрона, електронегативність. Взаємодія світла з речовиною. Будова електронної оболонки атома. Енергетичні рівні й підрівні, послідовність їх заповнення електронами. Принцип мінімальної енергії. Правило Клечковського, принцип Паулі, правило Хунда.
 4. Хімічний зв'язок, його характеристики. Ковалентний та іонний типи зв'язку. Орбіталі та їх гібридизація. Просторова будова молекул та іонів. Модель Гіллеспі. Будова речовини у конденсованому стані. Кристалічні гратки – молекулярні, атомні, іонні, металічні. Координаційне число, елементарна комірка. Залежність властивостей речовин від типів кристалічних ґраток.
 5. Кількість речовини, моль. Розрахунки з використанням сталої Авогадро. Масові частки елементів у сполуках. Визначення хімічної формули речовини за даними про його кількісний елементний склад. Розрахунки за рівняннями хімічних реакцій. Розрахунки за рівняннями реакцій, якщо реагенти містять домішки. Розрахунки за рівняннями паралельних реакцій. Розрахунки за рівняннями послідовних реакцій.
 6. Молярний об’єм ідеального газу. Закон Дальтона. Закон об’ємних відношень, закон Гей-Люссака, рівняння Менделєєва-Клапейрона. Розрахунки складу газових сумішей, в яких відбуваються хімічні реакції.
 7. Основні класи неорганічних сполук та генетичний зв’язок між ними. Уявлення про координаційні сполуки, кристалогідрати.
 8. Хімія елементів першого, другого та третього періодів. Хімія гідрогену, карбону, нітрогену, оксигену, лужних та лужноземельних металів, галогенів, халькогенів, типових представників перехідних елементів. Фізичні і хімічні властивості води. Водневий зв’язок.
 9. Хімічний посуд. Основні операції хімічного синтезу та аналізу.
 10. Основи аналітичної хімії. Гравіметрія. Якісний аналіз катіонів і аніонів у розчинах.

Загальна, неорганічна, фізична та аналітична хімія

(Важливо: Для вивчення деяких питань необхідно базові знання про логарифми, похідні та інтеграли)

9 клас

 1. Ступінь окиснення. Окисники, відновники. Складання рівнянь окисно-відновних реакцій.
 2. Поняття про енергетику хімічних реакцій. Закон збереження енергії. Перетворення енергії під час хімічних реакцій. Внутрішня енергія і тепловий ефект, ентальпія. Екзо- та ендотермічні реакції. Термохімічні рівняння. Закон Гесса. Теплоти утворення та горіння речовин, наслідки із закону Гесса. Розрахунки за термохімічними рівняннями. Тепловий ефект розчинення.
 3. Початкові поняття хімічної кінетики. Швидкість хімічної реакції. Залежність швидкості реакції від концентрації реагуючих речовин. Закон діючих мас, поняття про порядок реакції. Залежність швидкості реакції від температури, правило Вант-Гоффа. Загальні відомості про каталіз.
 4. Початкові поняття про хімічну рівновагу. Оборотні (рівноважні) та необоротні (нерівноважні, спонтанні) процеси. Константи рівноваги (Ка, Кр, Кх, Кс) та зв’язок між ними. Розрахунки рівноважного складу. Основи термодинаміки. Стандартні стани.
 5. Ентальпія, ентропія, енергія Гіббса. Принцип Ле Шательє. Зв’язок константи рівноваги зі стандартною енергією Гіббса реакції.
 6. Закон Генрі. Розв’язування розрахункових задач, пов’язаних з розчинністю речовин і складом розчинів. Закон Рауля. Кріоскопія, ебуліоскопія. Осмос. Визначення молекулярної маси розчинних речовин.
 7. Електролітична дисоціація кислот, лугів, солей. Електроліти і неелектроліти. Механізми дисоціації речовин з іонним і полярним ковалентними зв’язками. Хімічні властивості кислот, основ, амфотерних сполук, солей у світлі уявлень про електролітичну дисоціацію. Іонні реакції у розчинах. Іонні рівняння реакцій. Поняття про ступінчасту дисоціацію. Ступінь дисоціації. Сильні та слабкі електроліти. Гідроліз. Константа рівноваги, виражена через молярні концентрації (Кс). Іонний добуток води. Константи дисоціації кислот та протонування основ. рН розчину. Визначення рН розчину за допомогою індикаторів. Буферні розчини. Комплексоутворення у розчинах. Константи рівноваги реакцій комплексоутворення. Добуток розчинності. Розрахунки рівноваг у розчинах. Теорії кислот та основ Бренстеда-Лоурі та Льюїса.
 8. Початки електрохімії. Електрохімічні процеси. Поняття про електродний потенціал. Гальванічний елемент. Запис схеми гальванічного елемента. Визначення рН розчину електрометричним методом. Електроліз. Закони Фарадея. Електрохімічний еквівалент речовини. Розрахунки на основі використання законів Фарадея.
 9. Хімія елементів.
 10. Основи титриметричного аналізу. Обладнання для здійснення титриметричного аналізу. Кислотно-основне титрування. Вибір індикатора для встановлення кінцевої точки титрування. Пряме й обернене титрування.
 11. * Значущі цифри, похибки при аналітичних визначеннях та їх оцінка. Перенос похибок при непрямих вимірюваннях. Побудова графіків.

10 - 11 класи

 1. Теорія хімічного зв'язку. Основи квантово-хімічного опису хімічного зв’язку. Резонанс та резонансні структури. Делокалізація електронів, хімічний зв'язок у полієнах та ароматичних сполуках. Використання методів валентних схем та молекулярних орбіталей для опису електронної будови. Кислоти та основи Льюїса. Жорсткі і м¢які основи за Пірсоном.
 2. Основи термодинаміки. Система та її стани. Термодинамічні компоненти системи. Внутрішня енергія системи. Теплота та робота. Ентальпія, ентропія, енергія Гіббса. Ізохорний, ізотермічний, ізобарний, адіабатичний, процеси. Критерії самочинного перебігу спонтан­них процесів. Термодинаміка фазових переходів. Рівняння Клапейрона–Клаузіуса. Фазові діаграми стану. Правило фаз Гіббса, умови рівноваги між фазами. Ізотерма хімічної реакції Вант-Гоффа. Залежність констант рівноваги від температури.
 3. Розподіл речовини між двома рідкими фазами, що не змішуються. Константа і коефіцієнт розподілу. Екстракція. Рівноваги в екстракційних системах.
 4. * Поверхневі явища та наноситеми. Вплив розмірів частинок на особливості їх хімічних властивостей та реакційну здатність. Колоїдні розчини. Поверхнево активні речовини. Міцели та міцелоутворення.
 5. * Фізична та хімічна адсорбція. Адсорбційна рівновага. Ізотерма Ленгмюра.
 6. * Наночастинки, наноструктури, наноматеріали. Засоби стабілізації наночастинок та їх асоціатів.
 7. Електрохімія. Тер­модинамічні параметри хімічної реакції, що відбувається в гальванічному елементі. Робота гальванічного елемента. Класифікація електродів (І та ІІ роду, газові, окисно-відновні) та електрохімічних кіл (хімічні, концентраційні). Залежність електрорушійної сили та потенціалів електродів від концентрації (активності) потенціаловизначаючих іонів, рівняння Нернста.
 8. Хімічна кінетика. Механізм реакції, прості та складні реакції. Кінетичні криві, кінетичні рівняння. Порядок реакції та методи його визначення. Константа швидкості реакції, період напівперетворення. Молекулярність еле­ментарних реакцій та її зв'язок із порядком реакції. Інтегрування кінетичних рівнянь для реакцій різних порядків. Складні реакції. Паралельні реакції. Послідовні реакції. Оборотні реакції. Аналіз механізмів реакцій із використанням квазістаціонарного наближення.
 9. Поняття про енергетичний бар’єр, активований комплекс, енергію активації. Залежність швидкості реакції від наявності каталізатора і від площі поверхні зіткнення реагуючих речовин. Поняття про ланцюгові реакції. Каталіз. Каталізатори та інгібітори. Теорія проміжних сполук.
 10. Ферменти, їх склад і механізм дії. Кінетичні схеми і механізми ферментативних реакцій. Багатосубстратні реакції. Вплив температури і рН на швидкість ферментативної реакції. Індуктори й інгібітори; інактивація ферментів. Використання іммобілізованих ферментів.
 11. Принципи функціонування хімічних виробництв. Хімічна та металургійна промисловість. Виробництво сульфатної, фосфатної, нітратної кислот, лугів, содових продуктів, металів, добрив. Основні поняття та принципи „зеленої хімії”.
 12. Будова, ізомерія та електронні властивості координаційних сполук. Поняття про швидкість заміщення лігандів. Транс-ефект. Поняття про металокомплексний каталіз. Темплатний синтез.
 13. Фізичні і фізико-хімічні методи дослідження й аналізу: Електрохімічні методи аналізу: потенціометрія, кондуктометрія, амперометрія. Оптичні методи аналізу. Принципи і види хроматографії. Інфрачервона спектроскопія, інтерпретація ІЧ-спектрів. Спектроскопія магнітного резонансу. Поняття про ЕПР-спектри. ЯМР-спектроскопія: причини виникнення сигналу, інтенсивність та хімічний зсув, тонка структура ЯМР-спектрів; спін-спінова взаємодія (константи спін-спінової взаємодії та мультиплетність сигналу). Мас-спектрометрія (принцип методу, молекулярні іони, фрагментація).* Рентгеноструктурний аналіз. Закон Брегга.
 14. Окисно-відновне титрування, комплексометрія, осаджувальне та рН-метричне титрування. Закон Ламберта-Бера. Спектрофотометричний аналіз.

Органічна хімія

9 клас

 1. Будова органічних сполук. Основні типи зв'язків в органічних сполуках; s- та p-зв'язки. Полярність зв'язків. Індуктивний та мезомерний взаємний вплив атомів та груп атомів у молекулах органічних сполук.
 2. Ізомерія. Типи ізомерії органічних сполук. Поняття про конфігурацію та конформацію. Хіральність. Типи хіральності органічних сполук. Енантіомери й діастереомери. Поняття про оптичну активність органічних сполук. Номенклатура органічних сполук, в тому числі цис-, транс- (Z-, E-) та оптичних ізомерів (R,S-номенклатура).
 3. Основні класи органічних сполук та поняття про функціональні групи.

10 клас

 1. Алкани, алкени, алкіни та спряжені дієни. Методи синтезу та хімічні властивості. .
 2. Галогенопохідні неароматичних вуглеводнів. Будова галогенопохідних вуглеводнів; полярність зв’язку карбон – галоген. Добування, хімічні властивості галогенопохідних вуглеводнів. Застосування галогенопохідних вуглеводнів.
 3. Циклоалкани. Неароматичні поліциклічні та каркасні вуглеводні. Методи синтезу та хімічні властивості.
 4. Механізми органічних реакцій. Реакції заміщення. Утворення та стабільність карбокатіонів. Нуклеофільне заміщення біля насиченого атома вуглецю. Механізми SN1 та SN2. Електрофiльне приєднання до кратного зв’язку. Електрофiльне приєднання до спряжених дiєнiв. Механізм нуклеофiльного приєднання до кратного зв’язку.

Радикали та iх реакцiї. Методи утворення вiльних радикалiв. Просторова будова й стабiльнiсть радикалiв.

Реакцiї, що контролюються симетрiєю. Реакцiї циклоприєднання. Реакцiя Дiльса-Альдера. Реакцiї 1,3-бiполярного приєднання. Сигматропнi перегрупування.

 1. Ароматичні вуглеводні (арени). Поняття ароматичності та антиароматичності. Небензоїдні ароматичні системи. Номенклатура ароматичних вуглеводнів. Хімічні властивості аренів. Нуклеофiльне та електрофiльне заміщення в ароматичних сполуках. Добування та застосування ароматичних вуглеводнів. Взаємоперетворення насичених, ненасичених та ароматичних вуглеводнів. Галогенпохідні аренів.
 2. Уявлення про високомолекулярні органічні сполуки. Поняття мономеру та елементарної ланки полімеру. Добування полімерів методом полімеризації.
 3. Монофункціональні похідні алканів: спирти, аміни, тіоли. Будова, синтез і хімічні властивості.
 4. Феноли. Взаємний вплив атомів у молекулі фенолу і пов’язані з цим його хімічні властивості. Кислотність фенолів. Добування фенолів.

Органічна хімія та біохімія

11 клас

 1. Альдегіди та кетони. Номенклатура альдегідів та кетонів, будова їх молекул. Хімічні властивості альдегідів та кетонів. Синтез і застосування альдегідів і кетонів.
 2. Карбонові кислоти та їх похідні. Номенклатура карбонових кислот, будова їх молекул; карбоксильна група. Хімічні властивості карбонових кислот. Мурашина, оцтова, стеаринова, бензойна, щавлева, янтарна та лимонна кислоти. Синтез і застосування карбонових кислот. Аспірин.
 3. Похідні карбонових кислот: ангідриди, хлорангідриди, естери та аміди, їх добування й хімічні властивості. Солі карбонових кислот. Мила та мийні засоби.
 4. Нітрогеновмісні органічні сполуки. Нітроалкани та нітроарени, їх хімічні властивості та застосування. Оксими, гідразони, нітрили, гідроксамові кислоти, азиди та гідразиди.
 5. Сульфуровмісні органічні сполуки. Тіоли і меркаптани, їх хімічні властивості й добування. Алкіл- і арилсульфокислоти та їх естери. Хімічні властивості й добування.
 6. Гетероциклічні сполуки. Поширеність гетероциклічних сполук у природі, їх застосування. Ароматичні п’яти- та шестичленні гетероцикли з одним гетероатомом. Їх синтез та хімічні властивості. Порівняння їх електронної будови і хімічних властивостей з бензолом.
 7. * Макроцикли: порфірини, краун-етери, криптанди, карцеранди, каліксарени, катенани, ротоксани тощо. Принципи темплатного синтезу.
 8. Синтетичні та природні барвники, їх основні класи та застосування. Індиго, метилоранж, флуоресцеїн, флавоноли й халкони. Ціанінові барвники. Принципи залежності кольору органічної сполуки від її будови.
 9. Цiанетилювання. Реакція Міхаеля. Реакції по карбонільній групі. Приклади приєднання до карбонільної групи спиртів, тіолів, цiановодню, HSO3­, гiдрид-iону. Реакція Мейeрвейна-Понндорфа. Реакція Каннiцаро. Ацилоїнова конденсацiя. Приклади реакцій приєднання-вiдщеплення. Реакцiї з похiдними амiаку. Гiдролiз естерів. Приєднання нуклеофiлiв із вуглецевим центром. Взаємодія з металоорганічними сполуками. Приєднання ацетилiд-iонiв. Альдольна конденсацiя. Реакцiя Перкiна. Реакцiя Кневенагеля та Штоббе. Естерна конденсацiя Кляйзена. Бензоїнова конденсацiя. Бензилове перегрупування. Реакцiя Вiттiга. Стереоселективнiсть реакцiй приєднання до карбонiльної групи.
 10. Реакцiї елiмiнацiї та їх механiзми. Стереохiмiя процесiв елiмiнацiї. Правила Зайцева та Гофмана. Стабiльнiсть, структура й перегрупування карбокатiонiв. Секстетнi перегрупування. Реакцiї карбанiонiв. Тавтомернi перетворення. Реакції приєднання та елiмiнацiї: карбоксилювання i декарбоксилювання. Приклади реакцiй замiщення: дейтеро-водневий обмiн, реакцiя Раймера-Тiмана. Реакцiї окиснення.
 11. Основні класи природних органічних сполук. Амінокислоти, пептиди, білки, склад їх молекул. Структури двадцяти природних амінокислот. Поширеність у природі. Хроматографія та електрофорез амінокислот. Взаємозв’язок будови молекул із фізичними властивостями. Хімічні властивості амінокислот. Синтез L-амінокислот та пептидів. Аналіз амінокислотної послідовності в пептидах. Структурні рівні організації білкових молекул. Денатурація і ренатурація білків. Методи виділення білків. Метаболізм білків. Чотири шляхи перетворення амінокислот у живих організмах. Практичне застосування амінокислот, пептидів та білків. Аспартам. Желатин. Роль АТФ у механізмах дії ферментів.
 12. Вуглеводи. Поширеність у природі та застосування. Основні принципи процесу фотосинтезу вуглеводів, стадії темнова та світлова. Шляхи перетворення вуглеводів в організмі до молочної кислоти та етанолу. АТФ-баланс. Моносахариди, олігосахариди, полісахариди. a-D- i b-D-Глюкопіранози. Фруктоза. Три типи проекцій моносахаридів: Фішера, Хеуорта і сучасний тип. Дисахариди: мальтоза, целобіоза, лактоза й сахароза, склад їх молекул. Крохмаль і целюлоза.
 13. Нуклеїнові кислоти. ДНК, РНК та їх складові. Рибоза та дезоксирибоза. Піримідинові та пуринові основи. Компліментарність основ і будова молекули ДНК.
 14. *Будова й склад хромосоми. Реплікація ДНК, транскрипція генів, механізм синтезу білка. Мутації генів. Генна інженерія.
 15. *Жири та ліпіди. Тригліцериди, фосфоліпіди, гліколіпіди. Гліцеро- та сфінголіпіди. Хімічний синтез і біосинтез ліпідів. Метаболізм ліпідів. Ліпосоми й ліпопротеїни. Будова клітинної мембрани. Транспорт речовин через мембрану.
 16. *Вітаміни А-Е, Р та їх роль у життєдіяльності організмів. Стероїди: статеві гормони, жовчні кислоти, преднізолон. Терпени: камфора, ментол, валідол. Складові парфумів. Антибіотики: пеніциліни, тетрацикліни. Алкалоїди груп хініну, кофеїну та нікотину. Їх практичне використання. Простагландини і їх практичне значення. Інсектициди та гербіциди. Репеленти й аттрактанти. Регулятори росту рослин.
 17. Високомолекулярні сполуки. Синтетичні, природні та штучні полімери. Полімеризація і поліконденсація – основні методи синтезу полімерів. Регулярні та нерегулярні полімери. Типові представники полімерів різних класів. Синтетичні волокна. Проблеми утилізації відпрацьованих полімерних матеріалів та відходів.
 18. Промислове виробництво органічних сполук. Природні джерела органічної сировини. Нафта, її склад, переробка та застосування нафтопродуктів. Паливно-мастильні матеріали. Природний та супутній нафтовий гази, їх склад, переробка та застосування продуктів переробки. Синтез-газ. Вугілля та його хімічне використання. Кокс.
 19. *Рослинна сировина в хімічних виробництвах. Біотехнології у виробництві хімічних сполук. Біосинтези етанолу, сахарози, фруктози та пеніциліну.
 20. Якісний елементний аналіз. Реакції на функціональні групи. Визначення температури плавлення. Використання тонкошарової хроматографії, вибір елюентів.

* - питання підвищеної складності.

Навчально-методична література для підготовки до ІІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з хімії

Збірники задач

 1. Адамович Т.П., Васильева Г.И., Мегковский О.А., Станишевский Л.С. Сборник олимпиадных задач по химии. –Минск:Народна освіта, 1980. –111 с.
 2. Брайко В.І., Мушкало Н.Н. Експериментальні задачі з неорганічної хімії. – К.: Радянська школа, 1982. – 127 с.
 3. Будруджак П. Задачи по химии. – М.: Мир, 1989 – 343 с.
 4. Габриелян О.С., Прошельцов А.Н. Химия: 8-11 классы: Региональные олимпиады: 2000-2002 гг. – М: Дрофа, 2005.
 5. Гуляєва Н.І., Верховод М.М., Тарахно З.М., Конкурсні і олімпіадні задачі з хімії. Харків ХДУ, 1991 – 135 с.
 6. Задачи Всероссийских олимпиад по химии / Под ред. В.В.Лунина. − М.: Экзамен, 2004. – 480 с.
 7. Квандиевский З., Ширшаневич Т., Кнешковский Р. и др. Польские химические олимпиады. − М.: Мир, 1980.
 8. Кочерга І.І. Олімпіади з хімії: збірник задач всеукраїнських, обласних, районних олімпіад з розв’язаннями, вказівками, відповідями /І.І.Кочерга, Ю.В. Холін, Л.О. Слєта, О.А. Жикол, В.Д. Орлов, С.О. Комихов. – Х.: Веста; Ранок, 2004. – 384 с.
 9. Кузьменко Е.Н. 2500 задач по химии с решениями для поступающих в вузы/Е.Н. Кузьмено, В.В. Еремин. – М.: Оникс 21 век; Мир и образование, 2002. – 640 с.
 10. Хімія. Всеукраїнські хімічні олімпіадні завдання та їх розв’язування /Авт.-упоряд. П.П.Попель. – К.: Либідь, 1996. – 96 с.
 11. Хімія. Олімпіадні завдання та їх розв’язування /упоряд. В.І.Староста. – К.: Либідь, 1996. – 96 с.
 12. Сборник олимпиадных задач по химии /Адамович Т.П., Васильева Г.И., Мегковский О.А., Станишевский Л.С. − Минск: Народна освета,1980.– 111с.
 13. Слета Л.О., Холін Ю.В., Чорний А.В. Загальна хімія в задачах. Олімпіадні і пізнавальні задачі. – Харків: Фолио, 1996. – 142 с.
 14. Степин Б.Д., Аликберова Л.Ю. Занимательные задания по химии. – М.: Дрофа, 2006. – 430 с.
 15. Холін Ю.В. Всеукраїнські олімпіади з хімії. Завдання та розв’язки: навч. посіб.: у 2 ч. – Ч.1 /Ю.В. Холін, О.Ю. Усенко, Д.М. Волочнюк, К.С.Гавриленко, О.А.Жикол, М.О.Колосов, І.В.Комаров, Г.І.Комаров, Г.І.Мальченко, С.А.Неділько. – Х.: ХНУ імені В.Н.Каразіна, 2012. – 258 с.
 16. Чуранов С.С. Химические олимпиады в школе. – М.: Просвещение, 1982.
 17. Брайко В.І., Мушкало Н.Н. Експериментальні задачі з неорганічної хімії. − К., 1982. − 127 с.
 18. Гроссе Э.,Вайсмантель Х. Химия для любознательных: Химия, 1978. – 263 с.
 19. Березан О.В. Енциклопедія хімічних задач. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2001. – 304 с.
 20. Слета Л.А., Черный А.В., Холин Ю.В. 1001 задача по химии с ответами,
  указаниями, решениями. - М.: Илекса, Харьков: Ранок, 2005 - 368 с

Підручники і навчальні посібники

Загальна і неорганічна хімія

 1. Кузьменко Н.Е., Еремин В.В. Химия. 8-11 классы. Пособие для средней школы. −М.: Экзамен, 2002.
 2. Кузьменко Н.Е., Еремин В.В., Попков В.А. Начала химии. Современный курс для поступающих в вузы: в 2 т. − 14-е изд. − М.: Экзамен, 2008 (або попередні видання).
 3. Браун Т., Лемей Г. Химия в центре наук. – М.: Мир, 1983.
 4. Крестов Г.А., Березин Б.Д. Основные понятия современной химии. Л.: Химия, 1986.
 5. Турова Н.Я. Таблицы-схемы по неорганической химии: учебно-справочное издание. − М.: МЦНМО, 2009.
 6. Некрасов Б.В. Основы общей химии: в 2 т. − 4-е изд. − М., 2003 (або 3-тє вид., 1973).
 7. Фиалков Ю.Я. Не только в воде. − Л.: Химия, 1976.
 8. Холин Ю.В., Слета Л.А. Репетитор по химии. − Харьков: Фолио, 1998.

Фізична і колоїдна хімія

 1. Эткинс П., де Паула Дж. Физическая химия. − М.: Мир, 2007; Даниэльс Ф., Олберти Р. Физическая химия. − М.: Мир, 1978.
 2. Еремин В.В. Теоретическая и математическая химия для школьников. − М.: МЦНМО, 2007.
 3. Жданов В.П. Скорость химической реакции. − Новосибирск: Наука, 1986.

Аналітична хімія

 1. Скуг Д., Уэст Д. Основы аналитической химии: в 2-х т. − М.: Мир, 1979.
 2. Лайтинен Г.А., Харрис В.Е. Химический анализ. − М.: Химия, 1979.
 3. Васильев В.П. Аналитическая химия: в 2 т. − 3-е изд. − М.: Дрофа, 2005 (або попередні видання).

Органічна хімія і біохімія

 1. Петров А.А., Бальян Х.В., Трощенко, А.Т. Органическая химия. Учебник для ВУЗов. − СпБ: Иван Федоров, 2003 (або попередні видання).
 2. Робертс Дж., Касерио М. Основы органической химии; в 2 т. − 2-е изд. − М.: Мир, 1978.
 3. Ластухін Ю.О., Воронов С.А. Органічна хімія. − Львів: Центр Європи, 2001.
 4. Ковтуненко В.О. Загальна стереохімія. Київ: Невтес, 2001.
 5. Пивоваренко В.Г. Основи біоорганічної хімії. Підручник для 11 класу загальноосвітньої школи з поглибленим вивченням хімії. − 2-ге вид. − К.: Освіта, 1998 (або 1-ше вид., 1995).

Інтернет-ресурси

          http://ukrchemolimp.com/index.php

          http://superhimiki.at.tut.by/default_ru.html

Переглядів: 229 | Додав: Адмін | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0

Хімія
Безкоштовний хостинг uCoz